Festivalul “Zile și Nopți de Teatru la Brăila” ediția a XII a, 16-23 septembrie 2018

0
345
Festivalul Zile și Nopți de Teatru la Brăila, ediția a XII a, 16-23 Septembrie 2018

Program FESTIVALUL ZILE ŞI NOPŢI DE TEATRU LA BRĂILA, ediția a XII a, 16-23 septembrie 2018 – Teatrul Maria Filotti

ZIUA I – Duminică, 16 Septembrie

Ora 19.00 – Sala BUJOR MACRIN (Studio)
PREMIERĂ – BEFORE BREAKFAST de Eugene O’Neill
Regia: Andrei și Andreea Grosu
Scenografia: Vladimir Turturica
Distribuția: Mihaela Trofimov, Richard Bovnoczki
Teatrul ”Maria Filotti” Brăila
Durata: 1.10 h

Ora 20.30 – Scena din Str. Mihai Eminescu / (Holul monumental) în funcție de condițiile meteo
Concert spectacol de muzică medievală
Trupa PONTICE

ZIUA II – Luni, 17 Septembrie

Ora 18.00 – Sala Mare
BREAKING NEWS adaptare după piesa „Ultima oră” de Mihail Sebastian
Regia: Mircea Cornișteanu
Teatrul de Comendie București
Durata – 2h 20`(cu pauză)
Regia – Mircea Cornișteanu
Decorul – Puiu Antemir
Costumele – Clara Labancz
Ilustrația muzicală – Mircea Cornișteanu
Asistent regie – Zoe Bălan
Fotografii – Adi Bulboacă
Distribuția: George Mihăiță: Grigore Bucșan | Dragoș Huluba: Alexandru Andronic | Sandu Pop: I. D. Borcea | Andreea Samson: Magda Minu | Dan Tudor: Brănescu | Teodora Stanciu: Domnișoara Werner | Smaranda Caragea: Gaby | Aurora Leonte: Ana | Eugen Racoți: Agopian | Marius Drogeanu: Ștefănescu | Ana Maria Turcu: Pompilia | Andrei Runcanu: Voicu.

Ora 20.30 – Sala Bujor Macrin (Studio)
FATA DIN CURCUBEU de Lia Bugnar
One women show cu Marcela Motoc
Teatrul de Artă București
Durata – 1 h

ZIUA III – Marți, 18 Septembrie

Ora 18.00 – Sala Mare
VISĂTORUL după romanul lui Ian McEwan
Spectacol concert – ADA MILEA
TEATRUL TINERETULUI PIATRA NEAMȚ
Durata – 1h
Scenografie: Alina Herescu
Desene & animație: Paul Mureșan
După o dramatizare de Antoaneta Zaharia
Traducerea: Dana Crăciun
Distribuția: Peter: Emanuel Becheru | Kate: Corina Grigoraș | Mama: Nora Covali | Tata: Rareș Pîrlog | Profesoarele: Gina Gulai, Maria Hibovski, Cătălina Ieșanu | Copiii: Cătălina Bălălău, Andrei erchea Zapotoțki, Dragoș Ionescu, Valentin Florea

ORA 19.30 – Sala Bujor Macrin (Studio)
PESCĂRUȘUL după A.P. Cehov
Regia: Andrei și Andreea Grosu
Teatrul Odeon București
Durata: 1.30 h
Traducerea: Raluca Rădulescu
Regia: Andrei și Andreea Grosu
Scenografia (decor, costume): Vladimir Turturica
Distribuţia: Irina Nikolaevna Arkadina: Alina Berzunțeanu | Konstantin Gavrilovici Treplev: Marius Damian | Piotr Nikolaevici Sorin: Dan Bădărău | Nina Mihailovna Zarecinaia: Nicoleta Lefter | Ilia Afanasievici Şamraev: Laurenţiu Lazăr | Polina Andreevna: Elvira Deatcu | Maşa: Florina Gleznea | Boris Alexeevici Trigorin: Mihai Smarandache | Evgheni Sergheevici Dorn: Gelu Niţu | Semion Semionovici Medvedenko: Cezar Antal

ZIUA IV – Miercuri, 19 Septembrie

Ora 18.00 – Sala Mare
VISUL UNEI NOPȚI DE VARĂ de William Shakespeare
Regia: Vlad Cristache
Teatrul Excelsior București
Durata: 2.30 h (cu pauză)
Recomandat: 14+
Traducerea: Nina Cassian
Regia și scenografia: Vlad Cristache
Coordonarea muzicală: Lucian Maxim
Fotografii: Vlad Catană
Distribuţia: Puck: Aida Avieriței | Tezeu / Oberon: Emilian Oprea | Hipolita / Titania: Camelia Pintilie | Hermia: Alina Rotaru | Lysander: Marian Olteanu | Helena: Andreea Alexandrescu | Demetrius: Lucian Ionescu | Culea Fundulea / Piram: Alexandru Bogdan | Mitru Chitră: Dan Rădulescu | Stan Suflete / Thisbe: Rareș Florin Stoica | Dudă Flămânzilă / Luna: Mihai Mitrea | Gogu Botgros / Zidul: Ion Bechet | Cuibărică / Leul: Ștefan Mihai | Egeu: Oliver Toderiță | Efebul: Tudor Roșu

Ora 21.00 – Sala Bujor Macrin (Studio)
ȘASE DIN 49 de Spiró György
Regia: Alexandru Maftei
Teatrul de Artă București
Durata: 1h 30′, fără pauză
Traducerea și adaptarea: Zeno Fodor
Regia: Alexandru Maftei
Distribuţia: Dana Voicu și Liviu Cheloiu

ZIUA V – Joi, 20 Septembrie

Ora 17.30 – SALA MARE
…ESCU de Tudor Mușatescu
Regia: Doru Ana
Teatrul Mic București
Durata: 3 h (cu pauză),
Recomandat: 12 +
Regia și versiunea scenică: Doru Ana
Scenografia (decor, costume): Ștefan Caragiu
Muzică originală: Ovidiu Niculescu
Distribuţia: Decebal Necșulescu: Ovidiu Niculescu | Iorgu Langada: Dan Condurache | Miza: Adriana Șchiopu | Generalul Stamatescu: Doru Ana | Amelie: Ana Bart | Bebe Damian: Vlad Corbeanu | Nina: Irina Rădulescu | Traian Necșulescu: Radu Zetu | Mitzi: Ana Bianca Popescu | Platon Stamatescu: Sergiu Fleșner | Ana – Beatrice Peter | Doctorul: Petre Moraru | Comisarul: Avram Birău | Pișlică: Mihai Mitițescu | Fane: Ciprian Chiricheș / Cătălin Bucur

Ora 21.00 – Sala Bujor Macrin (Studio)
VÂRSTELE LUNII de Sam Shepard
Regia: Toma Dănilă
Un Teatru București
Durata: 1.10 h
Traducerea și adaptarea: Toma Danilă și Ania Tudoran
Regia: Toma Danilă
Distribuția: Gelu Nițu și Constantin Cojocaru

ZIUA VI, Vineri, 21 Septembrie

Ora 18.00 – Sala Mare
LEONCE și LENA de Georg Büchner
Regia: Mihai Măniuțiu
Teatrul Regina Maria Oradea
Durata: 1.30 h (fără pauză),
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani!
Regia: Mihai Măniuțiu
Scenografia (decor, costume): Adrian Damian
Design sonor / muzica: Ada Milea
Coregrafia: Vava ștefănescu
Distribuţia: Valerio: Richard Balint | Leonce: Eugen Neag | Lena: Adela Lazăr | Regele Peter: Emil Sauciuc | Prezidentul curții: Daniel Vulcu | Rosette / Guvernante: Angela Tanko, Georgia Căprărin, Zentania Lupșe | Consiliul curții: Răzvan Vicoveanu, Pavel Sîrghi, Alin Stanciu, George Dometi | Orchestra: Andrian Locovei (acordeon), Florian Chelu (chitară bass), Alexandru Szuz (tobe), Richard Balint (chitară).

Ora 20.00 – Sala Bujor Macrin (Studio)
N-AI TU TREABĂ! de Cătălin Ștefănescu, după Dănilă Prepeleac de Ion Creangă
Regia: Alexandru Dabija
Teatrul Act București
Durata: 1.20 h
Distribuţia: Marcel Iureş, Andrei Șeuşan, Alexandru Voicu

ZIUA VII – Sâmbătă, 22 Septembrie

Ora 18.00 – Sala Mare
REGELE GOL de Evgheni Șvarț – PREMIERĂ
Regia: Lucian Sabados
Teatrul Maria Filotti Brăila
Durata: 1.40 h
Traducerea: Doina Criş şi Ion Vărădeanu
Regia artistică și ilustrația muzicală: Lucian Sarados
Decorul: Gheorghe Mosorescu
Costume: Elena Gheorghe
Muzica originala si orchestrație: Cornel Cristei
Coregrafia: Gelu si Dana Baciu
Concept video si proiecții: Ștefan Cudălbeanu
Distribuţia: Christian: Adrian Ştefan | Heinrich: Nicholas Cațianis jr. | Prim Ministrul: Zane Jarcu | Prințesa: Narcisa Novac | Regele Gol: Lucian Pînzaru | Guvernanta, Poetul Curții: Cătălina Nedelea | Ministrul Sentimentelor Intime: Elena Andron | Ducesa, Bucătarul, Învățatul: Flori Popa | Contesa, Şambelanul, Lustrangiul: Silvia Tariq | Regele Tată: Dan Moldoveanu | Baroneasa, Croitorul: Cătălina Nedelea, Waness Radu| Primarul, Valetul, Voce Roboțel: Alex Ioradache

Ora 20.00 – Sala Bujor Macrin (Studio)
PRAF DE STELE de Norm Foster
Regia: Lucian Sabados
Teatrul Nottara București
Durata: 1.50 h
Traducerea: Claudia Motea
Adaptarea: Irina Velcescu
Regia: Lucian Sabados
Scenografia (decor, costume): Vladimir Turturica
Ilustrația muzicală: Lucian Sabados
Coregrafia: Ioana Marchidan
Asistență scenografie: Răzvan Plăiașu
Videoproiecția: Ciprian Duică
Distribuţia: John: Alexandru Jitea | Fay: Luminița Erga | Angel: Diana Roman | Gwen: Ada Navrot | Figurație: Raluca Tița, Daniel Cioflan

ZIUA VIII – Duminică, 23 Septembrie

Ora 18.00 – Sala Mare
UIMITOARELE NUMERE DE SINGURĂTATE A LE LUI EDWARD GANT de Anthony Neilson
Regia: Dragoș Alexandru Mușoiu
Teatrul Fani Tardini Galați
Durata: 1.50 h
Traducerea: Dragoș Alexandru Mușoiu
Regia: Dragoș Alexandru Mușoiu
Scenografia: Andreea Simona Negrilă
Muzica: Eugen Dan Drăgoi
Distribuţia: Gant: CRISTIAN GHEORGHE | Ludd, Campanetti, Ranjeev: VLAD VOLF | Madame Poulet, Sanzonetta, Louisa, Ursul: OANA MOGOȘ | Jack, Avaricci, Edgar: IONUȚ ALEXANDRU MOLDOVEANU

Ora 20.00 – Sala Bujor Macrin (Studio)
HAMLET ÎN SOS PICANT de Aldo Nicolaj
Regia: Alexandru Jitea
Teatrul Nottara București
Durata: 1.45 h
Traducerea: Carmen Velcu
Regia și ilustrația muzicală: Alexandru Jitea
Scenografia: Liliana Cenean
Distribuţia: Froggy: Gabriel Răuţă | Cathy: Isabela Neamțu | Inge: Oana Cârmaciu | Breck: Vlad Bălan | Hamlet: Bogdan Costea | Regina: Luminiţa Erga | Horatio: Răzvan Bănică | Laertes: Filip Ristovski | Elios: Rareș Andrici | Polonius: Gheorghe Săbărel | Ofelia: Corina Dragomir

Citește și articolul:  Juniorii Pedalează – concurs de îndemânare pe bicicletă pentru copii

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.