Programul complet al Zilelor Municipiului Brăila – 8-15 august 2018

Programul complet al Zilelor Municipiului Brăila – 8-15 august 2018

1146
0
DISTRIBUIȚI

Programul Zilelor Municipiului Brăila – 8-15 august 2018

8-15 august 2018

  • Târgul Naţional al Anticarilor şi Buchiniştilor – Strada Mihai Eminescu
  • Târgul Meșterilor Populari – Faleza Dunării

JOI, 9 AUGUST

Parc Monument
18.00 – Spectacol de dansuri rusești – Ansamblul ”Dobrogeanca” – Tulcea
19.00 – Spectacol de dansuri elene susținut de Ansamblul ”Pandora Junior”

Faleza Dunării
19.00 – Festival Concurs de folclor ”Lină Chiralină”

VINERI, 10 AUGUST
Brăila Mall
18.30 – Teatru pentru copii ”Prințul și vrăjitoarea” – Asociația ”Teatrul pentru toți” – Pitești
19.30 – Spectacol folcloric Ansamblul ”Mugurașii Oltului”

Carrefour Brăila
19.30 – Spectacol folcloric – Ansamblul ”Rapsodia” Ploiești – Prahova

Parada Portului Popular
18.00 – Liceul ”Edmond Nicolau” – Bariera Călărașilor – Calea Călărașilor – Piața Independenței – Faleza Dunării

Parc Monument
18.00 – Teatru pentru copii ”Cei trei purceluși” – Teatrul de Păpuși Brăila şi picturi pe faţă – Liceul de Arte ”H. Darclee”
19.15 – Spectacol de muzica pop, rock, blues & jazz – elevi, absolventi si membrii Trupei ”Chroma Project” a Școlii Populare de Arte ”V. Lungu”

Strada Mihai Eminescu
19.30 – Spectacol folcloric – Ansamblul ”Moineșteanca” Moinești – Bacău
20.00 – Școala de dans Elegance – street dance, Trupa D-strict

Grădina Publică
10.30 – Ateliere de creație și pictură Teatrul de Păpuși Brăila
18.00 – Concurs de Șah ”Brăila, orașul cu salcâmi”
18.30 – Spectacol – Asociația ”Altona” Cerna, Jud. Tulcea
19.30 – Spectacol folcloric susținut de Ansamblul de dansuri grecești ”Artemis”, Sulina – Tulcea

Casa P.S.Goangă
10.00 – Dublă lansare de carte ”Aniversare Panait Istrati” – Biblioteca Judeţeană ”P. Istrati”

Parc Calea Galați
19.30 – Spectacol folcloric – Ansamblul ”Stejărelul” Reghin – Mureș

Faleza Dunării
19.00 – Festivalul de folclor ”Lină Chiralină” – desfășurare concurs

SÂMBĂTĂ, 11 AUGUST
Brăila Mall
11.00 – Expoziție de navomodele, Expoziție de obiecte marinărești, Expoziţie de uniforme militare de marină de epocă.
17.00 – Spectacol Muzica Militară a Garnizoanei Brăila
18.00 – Atelier de noduri si lucrări de matelotaj; Demonstrații de mânuiri de armă; Întâlnire cu zeul Neptun

18.30 – Expoziție mașini de epocă –Parada Mașinilor de Epocă pe traseul: Brăila Mall – Bariera Călărașilor – Calea Călărașilor – Piața Traian – Calea Galați – B-dul Dorobanților – Strada 1 Decembrie 1918 – Strada Griviței – Calea Călărașilor – Parcarea Primăriei

Carrefour Brăila
17.00 – Spectacol folcloric – Ansamblul ”Crai Nou” Brașov
19.30 – Școala de dans Elegance – street dance, Trupa D-strict

Parcul Zoologic
11.00 – Teatru pentru copii, ”Pisica Miao-Miao”, Trupa “Bursucel” – Brăila şi picturi pe faţă, Liceul de Arte ”H. Darclee”

Parc Caporal Mușat
18.00 – Teatru pentru copii ”Prințul și vrăjitoarea” – Asociația ”Teatrul pentru toți” – Pitești
19.00 – Spectacol folcloric – elevii Școlii Populare de Arte ”Vespasian Lungu”, coordonator prof. Viorel Toader

Parc Monument
10.30 – Concurs de robo nave – Biblioteca Judeţeană ”P. Istrati”
11.30 – Teatru pentru copii ”Vasilache și Mărioara” – Teatrul de Păpuși ”Gulliver” – Galați
17.00 – Spectacol folcloric – Ansamblul ”Armonia” Oradea – Bihor
18.40 – Spectacol de teatru pentru copii ”Poveștile copilăriei” – Liceul de Arte “Hariclea Darclee“- Brăila
19.30 – Spectacol de dansuri elene – Ansamblul ”Pandora”
20.00 – Cântece tradiționale evreiești susținut  de corul ”Macabi”, acompaniat de formația ”Bucharest Klezmer Band” și grupul de dansuri israelite ”Hora” al Comunitatii Evreilor Bucuresti

Piața Independenței
18.00 – Simultan de Șah cu Iulian Preda și 64 de tineri șahiști

Strada ”Mihai Eminescu”
10.30 – Ateliere creație și pictură cu actorii Teatrului de Păpuși Brăila
12.00 – Spectacol – Asociația ”Altona” Cerna, Jud. Tulcea
17.00 – Spectacol folcloric – Ansamblul ”Mugurelul” Sighet – Maramureș
18.20 – Picturi pe şevalet și picturi pe faţă, Liceul de Arte ”H. Darclee”
19.30 – Spectacol folcloric susținut de Ansamblul „Raduga”, Iași

Grădina Publică
10.30 – Ateliere improvizație și mișcare pe ritmuri muzicale – Teatrul de Păpuși Brăila
11.00 – Teatru ”Apa este sursa vieții” – Grădinița nr. 37 ”Dumbrava Minunată”
11.30 – Spectacol ”Lecția de dans”, Grădinița nr. 1 ”Narcisa” Brăila
11.30 – Ateliere de creație, Biblioteca Județeană ”P. Istrati”
17.30 – Teatru pentru copii, ”Rățușca cea urâtă” – Teatrul ”Anton Pann” – Râmnicu Vâlcea
20.30 – Jazz & Blues In The Garden: Irina Popa&Cornel Cristei Quartet, Hot Leeks Quintet

Parc Calea Galați
17.00 – Spectacol folcloric susținut de Ansamblul ”Bahluiețul” Iași
18.45 – Recital Georgiana Ciutacu

Faleza Dunării
9.00 – Ziua Porţilor Deschise la Brăila, Esplanada Dunării în dreptul Morii Violatos – Prezentarea navelor, armamentului şi tehnicii din dotare; Vizitarea navelor militare; Jocuri marinăreşti (alergarea în sac, aruncarea bandulei, tras la parâmă); Prezentarea de filme cu activităţile desfăşurate de navele U.M. 02042 și U.M. 02080; Întâlnirea cu Zeul Neptun şi piraţii.
18.30 – Festivalul de folclor ”Lină Chiralină” – festivitate de premiere, spectacol și Gala Laureaților
21.10 – Spectacol susținut de Mărioara și Viorel Radu;
21.40 – Spectacol – Ansamblul „Carpesti”, Republica Moldova
22.10 – Ansamblu Folcloric ”Elektroporcelan”, din Arandjelovac, Serbia

DUMINICĂ, 12 AUGUST
Brăila Mall
11.30 – Spectacol folcloric – Ansamblul ”Moineșteanca” Moinești – Bacău

Parc Monument
10.30 – Ateliere de creație – ”Îmi construiesc singur păpușa” Teatrul de Păpuși Brăila
11.30 – Teatru pentru copii ”Prințul și vrăjitoarea” – Asociația ”Teatrul pentru toți” – Pitești
16.00 – Concurs Național de Karting
17.15 – Spectacol susținut de elevii, absolventii si membrii Trupei Quantum a Școlii Populare de Arte ”Vespasian Lungu”
19.00 – Spectacol folcloric susținut de Ansamblul „Raduga”, Iași
19.20 – Teatru pentru copii, ”Rățușca cea urâtă” – Teatrul ”Anton Pann” – Rm. Vâlcea şi picturi pe faţă, Liceul de Arte ”H. Darclee”
20.20 – Film ”Păcală”, cu: Sebastian Papaiani, Mariella Petrescu, Ştefan Mihăilescu-Brăila, Vasilica Tastaman, Regia Geo Saizescu

Piața Independenței
10.00 – Expozitie și concurs tehnico-aplicativ cu mașini de epocă
18.00 – Întâlnire cu personaje din desene animate; Paradă pe traseul: Calea Călărașilor – Bariera Călărașilor – Parcul Monument

Strada ”Mihai Eminescu”
10.30 – Ateliere de creație și pictură Teatrul de Păpuși Brăila
19.00 – Spectacol susținut de trupa de dans aerobic și dans popular stilizat Phoenix, a Palatului Copiilor
19.40 – Spectacol folcloric Ansamblul ”Grâușorul” Unirea
20.20 – Spectacol susținut de Ansamblul „Carpesti”, Republica Moldova

Grădina Publică
10.30 – Ateliere de creație ”Să învățăm să mănuim păpuși” Teatrul de Păpuși Brăila
11.30 – Teatru pentru copii, ”Povestile copilariei” – Liceul de Arte “Hariclea Darclee“ şi picturi pe faţă
17.00 – Ateliere de creație Biblioteca Județeană ”P. Istrati”
18.00 – Concert vocal-instrumental – Filarmonica Lyra ”George Cavadia”
19.30 – Recital coral “Cântați cu noi”, sustinut de Corul Mixt Trison al Școlii Populare de Arte “Vespasian Lungu”, dirijor prof. Marcica Lupu
20.30 – Gală de Modă, creații semnate de designerul Florentina GIOL

Parc Calea Galați
18.00 – Concurs de Șah ”Brăila, orașul cu salcâmi”
18.30 – Recital Georgiana Ciutacu
18.45 – Spectacol folcloric Ansamblul ”Grâușorul” Unirea

Faleza Dunării
18.45 – Spectacol de dansuri elene susținut de Ansamblul ”Pandora
19.30 – Recital Mihai Constandache
19.50 – Ansamblul „Panassos” al Comunității Elene din Brăila
20.15 – Recital Cosmina Elena Spînu și Laurențiu Marian Ion
20.30 – Recital Magdalena Duțu
21.00 – Școala de dans Elegance – street dance, Trupa D-strict
21.10 – THE MOTANS
22.00 – ȘTEFAN BANICA JUNIOR

LUNI, 13 AUGUST
Brăila Mall
09.30 – Concurs Național de Karting – probe de îndemânare
18.30 – Teatru pentru copii, ”Capra cu trei iezi” Teatrul Republican Muzical- Dramatic „B. P. Hasdeu” şi picturi pe faţă – Liceul de Arte „H. Darclee”

Parcul Caporal Mușat
18.00 – Concurs de Șah ”Brăila, orașul cu salcâmi”
19.00 – Concert de Promenadă susținut de Asociația Voces Concordiae

Parcul Monument
10.30 – Ateliere improvizație și mișcare pe ritmuri muzicale
11.00 – Lansare Cd – Comunitatea Rușilor Lipoveni din Brăila
18.30 – Teatru pentru copii, ”Capra cu trei iezi” Teatrul pentru Copii și Tineret ”Vasilache”- Botoșani
20.15 – Film ”Tatăl fantomă”, cu : Marcel Iureş, Mihaela Sîrbu, Victor Rebengiuc, Mihai Constantin, Bujor Macrin, Regia Lucian Georgescu

Strada ”Mihai Eminescu”
19.00 – Spectacol susținut de ”Steluțe Dunărene”
20.00 – Spectacol susținut de Ansamblul ”Ctin Condruz” – Gemenele

Grădina Publică
10.30 – Ateliere creație și pictură – Teatrul de Păpuși Brăila
10.30 – Atelierele Centrului Europe Direct Brăila ”Europa Copiilor”
18.30 – Teatru pentru copii, ”Cărăbuș în pădurea cu povești” – Teatrul de Păpuși Brăila
19.15 – Program artistic susținut de Ansamblul “Nufărul”- Palatul Culturii Cahul, Republica Moldova, Marta Oprea și Nicoleta Ghelase

Parcul Calea Galați
19.00 – Spectacol de dansuri elene – Ansamblul ”Pandora Junior”

Faleza Dunării
19.00 – Spectacol susținut de Georgiana Ciutacu, Cornel Ciubotariu, Roxana Ștefan și Roxana Florea
19.50 – Spectacol folcloric susținut de Ansamblul ”Garofița” Lanurile
20.10 – Spectacol susținut de Ansamblul de dansuri tradiționale din Shumen – Bulgaria
20.40 – Spectacol susținut de Ansamblul de dansuri tradiționale Nilüfer – Turcia
21.15 – Spectacol susținut de TRUPA ANTIC
22.00 – ALINA EREMIA

MARȚI, 14 AUGUST
Brăila Mall
18.30 – ”Comoara Tâlharului” Teatrul municipal de păpuși ”Guguță”, Chișinău – Republica Moldova

Parc Caporal Mușat
19.00 – Spectacol de dansuri elene – Ansamblul ”Pandora Junior”

Parcul Monument
10.30 – Ateliere de creație ”Să învățăm să mânuim păpuși”
10.30 – Atelierele Centrului Europe Direct Brăila ”Europa Copiilor”
11.30 – Teatru pentru copii, ”Comoara tâlharului” – Teatrul Municipal de Păpuși „Guguță” – Chișinău şi picturi pe faţă Liceul de Arte ”H. Darclee”
18.30 – Teatru pentru copii, ”Capra cu trei iezi”, Teatrul Republican Muzical- Dramatic „B. P. Hasdeu”
19.15 – Spectacol -Ansamblul de dansuri din Shumen – Bulgaria
19.45 – Spectacol – Ansamblul de dansuri tradiționale Nilüfer- Turcia
20.30 – Film ”Live”, cu : Rodica Lazăr, Tudor Chirilă, Crina Tofan, Ioana Blaj, Constantin Chiriac, Catrinel Dumitrescu, Adrian Titieni, Doru Ana, Claudiu Bleonț, Mircea Badea, Regia Vlad Păunescu

Strada Mihai Eminescu 
18.00 – Concurs de Șah ”Brăila, orașul cu salcâmi”
19.00 – Program artistic susținut de Ansamblul “Nufărul”- Palatul Culturii Cahul, Republica Moldova, Marta Oprea și Nicoleta Ghelase

Grădina Publică
18.30 – Teatru pentru copii, ”Capra cu trei iezi” – Teatrul pentru copii și tineret ”Vasilache” Botoșani
18.30 – Picturi pe faţă-Liceul de Arte „H. Darclee”
19.30 – Concert de Promenadă susținut de Asociația Voces Concordiae

Faleza Dunării
19.30 – Spectacol de muzică ușoară ”Art Morena” Moreni
20.30 – Recital Laurentiu Ion
20.45 – Recital Valentina Enea
21.00 – JAMPA ORCHESTRA
22.00 – RUBY

MIERCURI, 15 AUGUST
Teatrul Maria Filotti
17.00 – Acordarea titlului de cetățean de onoare dlui Nicu Alifantis
17.30 – Festivitate de premiere 50 de ani de căsnicie

Parc Monument
12.30 – Concert de Fanfară – Muzica Militară a Garnizoanei Brăila
18.30 – Program artistic – Ansamblul „Nufărul”, Republica Moldova

Faleza Dunării
10.00 – Ziua Marinei Române -Parada navelor militare și civile; Exerciţii navale; Sosirea zeului „Neptun” – botezul marinarilor, concursuri şi jocurilor marinăreşti; Concursuri de bărci
19.15 – Spectacol de muzică ușoară ”Art Morena” Moreni
19.43 – Spectacol susținut de trupa de dans aerobic și dans popular stilizat Phoenix a Palatului Copiilor
19.55 – Prezentarea echipei de handbal – HC Dunărea Brăila
20.20 – Recital Alexandra Trifan, Ionela Dudu, Grupul ”Steluțe Dunărene”
20.50 – Show cu fachiri
21.00 – IRINA RIMES
22.00 – SMILEY
22.45 – Spectacol de Lasere şi Artificii

Citeşte şi articolul  Proiect inedit în Brăila: Cinefeel – primul cinematograf de artă deschis după 1990

LĂSAȚI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.