Zilele Brăilei 2019 – expoziţii, parade, ateliere, concursuri şi multe concerte

Zilele Brăilei 2019 – expoziţii, parade, ateliere, concursuri şi multe concerte

901
0
DISTRIBUIȚI
Zilele Brăilei - o săptămână cu expoziţii, parade, ateliere şi multe concerte

Zilele Brăilei 2019 se vor desfăşura în perioada 8-15 august. Programul cuprinde, pe lângă numeroase concerte şi spectacole, diverse ateliere, expoziţii, târguri, parade şi concursuri, pentru toate vârstele şi gusturile.

PROGRAMUL COMPLET AL ZILELELOR MUNICIPIULUI BRĂILA

8-10 august 2019 – Faleza Dunării
18:00 – Festival Internațional de Folclor ”Lină Chiralină”

8-15 august 2019 – Faleza Dunării – Târgul Meșterilor Populari la Zilele Brăilei 2019

10-15 august 2019 – Strada Mihai Eminescu – Târgul Naţional al Anticarilor şi Buchiniştilor

Joi, 8 august

18:30, Brăila Mall – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină”
19:00, Carrefour – Spectacol de muzică populară susținut de participanții Festivalului Concurs de folclor ”Lină Chiralină”
19:00, Parcul Monument – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină”
19:00, Faleza Dunării – Festival Concurs de folclor ”Lină Chiralină”

Vineri, 9 august

18:00 – Parada Portului Popular pe traseul: Liceul ”Edmond Nicolau” – Bariera Călărașilor – Calea Călărașilor – Piața Independenței – Faleza Dunării

Brăila Mall
17:00 – Expoziție de navomodele și obiecte marinărești; Prezentare ofertă educațională; Concert susținut de muzica militară a garnizoanei Brăila; Prezentare de filme din activitatea Forțelor Navale; Fotografii în cadru cu specific marinăresc
20:00 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină”

Grădina Publică
19:00 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină”

Faleza Dunării
19:00 – Festival Concurs de folclor ”Lină Chiralină” la Zilele Brăilei 2019

Sâmbătă, 10 august

Brăila Mall – Parada Mașinilor de Epocă la Zilele Brăilei 2019
18:30 – Brăila Mall – Bariera Călărașilor – Calea Călărașilor – Piața Traian – Calea Galați – Bulevardul Dorobanților – Bariera Călărași – Calea Călărașilor – Parcarea Primăriei

Parc ”Caporal Mușat”
18:00 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină

Parcul Monument
19:00 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină”
19:40 – Spectacol de muzică populară susținut de Ansamblul ”Grâușorul Osmănean”

Grădina Publică
19:00 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină”
20:30 – Parada Modei, creator Florentina GIOL și momente muzicale – Chroma Project

Faleza Dunării
10:00 – Faleza Dunării-Moara Violatos – ”Ziua Porților Deschise”: Prezentarea navelor, armamentului și tehnicii din dotare; Vizitarea navelor militare; Prezentare de filme din activitatea Forțelor Navale.
20:00 – Festivalul de folclor ”Lină Chiralină” – Festivitate de premiere-Gala Laureaților

Duminică, 11 august

Brăila Mall
18:30 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină”

Parcul Monument
16:00 – Concurs Național de Karting, coordonator prof. George Prisecaru
19:00 – Spectacol de teatru pentru copii ”Amintiri din copilărie” – Teatrul ”Alexandru Davila” Pitești
20:00 – Spectacol folcloric cu artiști ai Casei de Cultură a Municipiului Brăila, soliste Dorina Perianu, Alexandra Georgiana Macoveiu, Marta Oprea și Maria Ciocan

Strada Mihai Eminescu
19:00 – Spectacol oferit de elevii Palatului Copiilor Brăila

Grădina Publică
10:00 – Festivitate de Premiere “50 de ani de Căsnicie”, program artistic susținut de Macoveiu Georgiana
10:30 – Ateliere de creație și pictură – Teatrul de Păpuși Brăila
18:00 – Concert de Promenadă susținut de Asociația Culturală Voces Concordiae
20:30 – Maraton de Jazz și Blues cu trupele CHROMA PROJECT, ALEX CALANCEA BAND – Republica Moldova și TRENUL DE NOAPTE

Piața Independenței
10:00 – Expoziția mașinilor de epocă și probe de îndemânare
18:00 – Parada Costumelor și a personajelor din desene animate și povești, pe traseul: Piața Independenței – Calea Călărașilor – Bariera Călărașilor – Parc Monument
19:00 – Concurs de Șah, Clubul Fair Play Brăila

Parc ”Calea Galați”
19:30 – Spectacol de Muzică Populară susținut de artiști ai Casei de Cultură a Municipiului Brăila

Faleza Dunării
19:30 – Spectacol oferit de Palatul Copiilor Brăila la Zilele Brăilei 2019
20:15 – Spectacol susținut și Ansamblul Parnassos al Comunității Elene Brăila
21:00 – Spectacol de muzică ușoară susținut de elevii Școlii Populare de Arte ”Vespasian Lungu”, dansuri cu Lil Motion Dance School
22:00 – INVITAT SPECIAL – ALEXANDRA STAN

Luni, 12 august

Brăila Mall
18:30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Degețica” – Teatrul ”Anton Pann”, Rm. Vâlcea

Parcul Monument (rondou)
10:30 – Ateliere de Creație ”Îmi construiesc păpușa” – Teatrul de Păpuși Brăila
11:30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Din poveștile copilăriei” – Liceul de Arte ”H. Darclee” Brăila
12:15 – Concurs de Șah ”Brăila – Orașul cu Salcâmi”, șah rapid, ediția 2019
18:30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Capra cu trei iezi” – Teatrul de Păpuși ”Gulliver”, Galați
21:00 – Caravana Filmului Românesc – OCTAV, Regia și Scenariul: Serge Ioan Celibidachi, Cu: Marcel IUREȘ, Victor REBENCIUC

Grădina Publică
10:30 – Atelierul de Teatru ”Peripețiile lui Habarnam” și ”Făt Frumos din calculator” – Teatrul de Păpuși Brăila
11:30 – Spectacol pentru Copii ”Amintiri din copilărie” – Teatrul ”Alexandru Davila”, Pitești
18:30 – Spectacol pentru Copii ”Ursul Păcălit de vulpe” – Teatrul de Păpuși Brăila
20:00 – Spectacol oferit de elevii Palatului Copiilor Brăila

Faleza Dunării
19:30 – Seară de folk – TRUPA ANTIC, FLORIN CHIRIAC BAND și IBAND

Marţi, 13 august

Brăila Mall
18.30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Aladdin” – Asociația CREAS București

Carrefour Brăila
18:00 – Spectacol de teatru ”Vânzătorii de povești” – Teatrul de Păpuși Brăila

Parc ”Caporal Mușat”
18:30 – Concurs de Șah ”Brăila – Orașul cu Salcâmi”, șah rapid, ediția 2019

Parcul Monument
10:30 – Ateliere de improvizație și mișcare pe ritmuri muzicale – Teatrul de Păpuși
11:30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Elefantul Fălănțel” – Trupa de Teatru Independent ”Bursucel” Brăila

Parcul Monument (Rondou)
18:30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Cătălin cel drept” – Teatrul Republican Muzical Dramatic ”B. P. Hașdeu”, Cahul – Republica Moldova
21:00 – Caravana Filmului Românesc – ȘI CAII SUNT VERZI PE PEREȚI, Scenariul și Regia: Dan Chișu, Cu: Adrian TITIENI, Ionuț VIȘAN, Anca Florescu, Cătălin Bordea

Strada Mihai Eminescu
19:00 – Spectacol de cântece și dansuri oferit de elevii Palatului Copiilor Brăila

Grădina Publică
10:30 – Ateliere de Creație ”Să învățăm să mânuim păpuși” – Teatrul de Păpuși Brăila
18:30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Degețica” – Teatrul ”Anton Pann”, Rm. Vâlcea
20:00 – Spectacol oferit de Grupul ”Steluțe Dunărene”

Faleza Dunării
18:50 – Spectacol de muzică ușoară și populară susținut de elevii Școlii Populare de Arte ”Vespasian Lungu”
19:40 – Spectacol oferit de Grupul ”Steluțe Dunărene”
20:20 – Spectacol oferit de Ansamblurile ”Pandora Junior” și ”Pandora” ale Asociației Culturale Filo-Elene ”Eleftheria” Brăila
21:15 – Spectacol Oferit de Ansamblul ”Iuventa” Cahul – Republica Moldova și Ansamblul ”Nilufer” – Turcia
22:00 – INVITAT SPECIAL – CORINA

        Citeşte şi articolul: Află și tu programul de la Street FOOD Festival Galați

Miercuri, 14 august

Brăila Mall
18:30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Hârzobul” – Teatrul Municipal de Păpuși ”Guguță”, Chișinău – Republica Moldova

Parc ”Caporal Mușat”
18:30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Aladdin” Asociația C.R.E.A.S. – București
19:30 – Concert de Promenadă susținut de Asociația Culturală ”Voces Concordiae”

Parcul Monument (rondou)
11:00 – ”Fata babei și fata moșneagului” – Grădinița nr. 39 ”Căsuța fermecată”
11:30 – ”Mare adunare” – Grădinița nr. 49 ”Romanița”
18:00 – Spectacol de teatru pentru copii ”Soacra cu trei nurori” – Teatrul pentru copii ”Vasilache”, Botoșani
19:15 – Spectacol de teatru pentru copii ” Aventuri cu… dl. Goe” – Ateneul din Iași
20:20 – Spectacol Oferit de Ansamblul de dansuri din Nilufer – Turcia
21:10 – Caravana Filmului Românesc – BRIGADA DIVERSE ÎN ALERTĂ, Regia și Scenariul: Mircea Drăgan, Cu: Toma CARAGIU, Dem RĂDULESCU, Puiu CĂLINESCU, Jean CONSTANTIN, Sebastian PAPAIANI

Strada Mihai Eminescu
19:00 – Spectacol de cântece și dansuri oferit de Ansamblul din Cahul – Republica Moldova

Grădina Publică
11:30 – Spectacol de Teatru pentru copii ”Din poveștile Copilăriei” – Liceul de Arte ”H. Darclee” Brăila
18:30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Cătălin cel drept” – Teatrul Republican Muzical Dramatic ”B. P. Hașdeu”, Cahul – Republica Moldova
19:15 – Spectacol de muzică și dansuri susținut de Grupul ”Ludoseltci” Shumen – Bulgaria
19:50 – Filarmonica ”Lyra” – Concert “French & British Swing-Jazz susținut de soprana Diana Tudor
20:40 – Parada Modei, creator Livia BĂLAN și momente muzicale cu Valentina ENEA

Piața Independenței
18:00 – Concurs de Șah şi Festivitate de premiere ”Brăila – Orașul cu Salcâmi”, șah rapid, ediția 2019

Faleza Dunării
19:20 – Spectacol de muzică ușoară Răducanu Gabriel
19:30 – Spectacol de muzică ușoară și dansuri susținut de elevii Liceului de Arte ”H. Darclee” Brăila și Lil Motion Dance School
20:30 – Spectacol oferit de Ansamblul Olympos al Comunității Elene din Galați
20:55 – Recital susținut de MAGDALENA DUȚU
21:10 – INVITAȚI – JAMPA ORCHESTRA
22:00 – INVITAT SPECIAL – ANTONIA

Joi, 15 august

Parcul Monument (rondou)
10:30 – Ateliere de creație și pictură – Teatrul de Păpuși Brăila
11:30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Hârzobul” – Teatrul Municipal de Păpuși ”Guguță”, Chișinău – Republica Moldova
12:30 – Concert de Promenadă susținut de Muzica Militară a Garnizoarei Brăila, Dirijor Lt. Ionuț Raul BADALE

Grădina Publică
11:30 – Spectacol de Teatru pentru Copii ”Soacra cu trei nurori” – Teatrul pentru Copii și Tineret ”Vasilache”, Botoșani

Faleza Dunării
9:55 – Ziua Marinei Române – Ceremonialul religios; Lansarea la apă a ancorei de flori; Parada navelor militare; Exerciţii tactice militare; Parada navelor civile; Concurs de ambarcațiuni; Sosirea zeului NEPTUN – discursul și botezul marinarilor; Concursuri şi jocuri marinăreşti; Închiderea jocurilor şi concursurilor marinăreşti; Retragerea zeului NEPTUN
19:00 – Spectacol oferit de Ansamblul ALTONA – Cerna, Județul Tulcea
19:45 – Spectacol oferit de Grupul ”Steluțe Dunărene”, Școala Populară de Arte ”Vespasian Lungu”
20:30 – Prezentare echipa Handbal Club Dunarea Braila
20:40 – ​Spectacol oferit de Liceul de Arte ”H. Darclee” Brăila, Palatul Copiilor Brăila, D-Strict și Lil Motion Dance School
21:00 – INVITAT SPECIAL – RALUKA
22:00 – INVITAT SPECIAL – INNA

LĂSAȚI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.